História a poslanie
Expozícia v zrekonštruovanom rodnom dome Michala Miloslava Hodžu sprevádza návštevníkov životom a dielom významného slovenského národovca.
Stála expozícia
Stála expozícia v rodnom dome M. M. Hodžu (1811-1870) približuje život a dielo tohto spisovateľa, jazykovedca, organizátora a národného dejateľa, evanjelického farár, predsedu spolku Tatrín, obhajcu štúrovskej slovenčiny.
Michal Miloslav Hodža
Michal Miloslav Hodža (1811-1870) bol národovcom, evanjelickým kňazom, básnikom, jazykovedcom a zakladajúcim členom Matice slovenskej. Pôsobil ako farár v Liptovskom Mikuláši a aktívne sa angažoval v kultúrnych a vzdelávacích iniciatívach.
Hodža bol jedným z predstaviteľov slovenského národného hnutia v 40. rokoch 19. storočia a spolupracoval so Štúrom a Hurbanom. Zohral dôležitú úlohu pri formovaní Žiadostí slovenského národa, ktoré boli prijaté na schôdzi v Liptovskom Mikuláši v roku 1848.
Hodža mal veľký vplyv na formovanie spisovného slovenčinu a podieľal sa na jej kodifikácii. Bol zakladajúcim členom Matice slovenskej a prispel k rozvoju slovenskej literatúry a kultúry. Jeho diela reflektovali romantické a mesianistické myšlienky, pričom veril, že Slovania majú osobitné miesto a poslanie v dejinách ľudstva.