História a poslanie
Na konci 18. storočia v Turčianskom Svätom Martine na malebnom návrší, okolo potoka Medokýš, vyrástol nový obecný cintorín. Postupne sa stal známym ako „národný“, avšak táto charakteristika sa začala prejavovať až koncom 19. storočia. Nachádzame na ňom hroby osobností, ktoré svojím úsilím na Slovensku zohrali významnú úlohu. Boli to redaktori, vydavatelia a tlačiari slovenských novín a kníh, múzejníci, divadelní ochotníci, či slovenskí podnikatelia, ktorí prispeli k udržaniu slovenského národného života v období, keď to bolo mimoriadne ťažké pre malé národy v Uhorsku.
Oficiálne označenie „Národný cintorín“ dostal až v roku 1967, keď sa stal národnou kultúrnou pamiatkou. Dnes je Národný cintorín spravovaný mestom Martin v spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou a má viac ako 3 559 hrobových miest, z ktorých takmer 900 patrí významným osobnostiam slovenského kultúrneho a spoločenského života.
Slovenská národná knižnica sa stará o 43 náhrobníkov a zabezpečuje lektorované prehliadky Národného cintorína - objednať si ich môžete v Literárnom múzeu SNK. Národný cintorín je aj domovom Pamätníka olympionikov, ktorý predstavuje dlhoročnú snahu Slovenského olympijského výboru o vytvorenie miesta na uctenie pamiatky vynikajúcich športovcov – olympionikov.