Dejiny Slovenska – prezentácia publikácie a beseda s historikom Janom Rychlíkom
Záujemcom o históriu ponúkame mimoriadnu možnosť spoznať dejiny nášho územia prostredníctvom stretnutia s profesorom Janom Rychlíkom, ktorý predstaví svoju najnovšiu knihu Dějiny Slovenska. Prezentácia publikácie významného českého historika spojená s besedou sa uskutoční v piatok 15. novembra 2024 o 16.00 hod. v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu kultúry Čechov na Slovensku (Moyzesova 11, Martin).
V publikácii Dějiny Slovenska (2024) sleduje Jan Rychlík históriu slovenského územia od úplných počiatkov. Jadrom knihy sú však kapitoly o moderných dejinách Slovenska, vrcholiace získaním samostatnosti v roku 1993, aj o nasledujúcich dekádach. Autor má unikátne predpoklady na napísanie prvej českej syntézy slovenských dejín – má české aj slovenské občianstvo a ako priamy účastník bol i pri rokovaní o rozdelení spoločného štátu. Besedu s autorom bude moderovať historik Slovenského národného múzea v Martine Mgr. Milan Georgievski, PhD. Knihu bude možné si na mieste kúpiť.
Prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc. (*1954, Praha)
Je absolventom odboru národopis – história na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe (1979). V roku 1997 sa habilitoval pre odbor české dejiny na tejto fakulte a získal pedagogickú hodnosť docent. V roku 1998 v historickom ústave Akadémie vied Českej republiky obhájil dizertačnou prácou o slovensko-českých vzťahoch a získal vedeckú hodnosť doktora historických vied (DrSc.) pre odbor československé dejiny. V roku 2003 bol na návrh vedeckej rady Univerzity Karlovej menovaný prezidentom Českej republiky riadnym profesorom pre odbor českých dejín.
Jan Rychlík sa zaoberá politickými, hospodárskymi a sociálnymi dejinami strednej a východnej Európy a Balkánu. Pôsobí na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej, kde prednáša české a slovenské dejiny a od roku 2011 tiež na Fakulte prírodovednej a humanitno-pedagogickej Technickej univerzity v Liberci, kde prednáša české a svetové dejiny 19. a 20. storočia. Je členom Česko-slovenskej komisie historikov, členom a podpredsedom Poľsko-českej vedeckej spoločnosti (Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe) vo Vratislave a členom Poľskej akadémie vied a umení (PAU) v Krakove. V roku 2014 mu Univerzita Sv. Klimenta Ochridského v Sofii udelila čestný doktorát historických vied.
Jeho najvýznamnejšími prácami sú Češi a Slováci ve 20. století. Česko – slovenské vztahy 1914 – 1992; Rozdělení Československa 1989 – 1992; Mezi Vídní a Cařihradem. Utváření balkánských národů; Mezi Terstem a Istanbulem. Balkánksé národy ve 20. století; Od minulosti k dnešku – české dějiny; Dějiny Ukrajiny; Podkarpatská Rus v dějinách Československa 1918 – 1946.
Reklama