Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Svetový deň hygieny rúk 2024: Prečo je zdieľanie znalostí o hygiene rúk stále také dôležité?

Autor: NÚDCH Bratislava
Foto: Pexels
Uverejnené: 23. apríl 2024

Bratislava, 23. apríl 2024. Ročne sa na celom svete podľa WHO vyskytne až 136 miliónov prípadov nozokomiálnych infekcií, teda infekcií spojených so zdravotnou starostlivosťou (HAI). Najjednoduchším preventívnym opatrením, ktoré pomáha zachraňovať životy pacientov na celom svete je správna hygiena rúk.

Na jej význam poukazuje Svetový deň hygieny rúk, ktorý symbolicky pripadá na 5. mája. V európskom hospodárskom priestore sa ročne vyskytuje okolo 3,5 milióna prípadov infekcií spojených so zdravotnou starostlivosťou a podľa Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu ochorení viac než 90 tisíc z nich končí úmrtím. Baktérie rezistentné voči antibiotikám spôsobujú až 71 percent týchto infekcií. Odborníci odhadujú, že až viac ako 50tim percentám infekcií spojených so zdravotnou starostlivosťou vieme predchádzať. Kľúčovú úlohu predstavuje praktické uplatňovanie opatrení pre prevenciu a kontrolu infekcií v zdravotníckych zariadeniach.

Účinné umytie a aj dezinfekcia rúk si vyžadujú pozornosť všetkých z nás. Všetok čas venovaný hygiene rúk je investíciou, ktorá sa nám zakaždým vráti. Čistými rukami totiž dokážu zdravotníci a návštevníci nemocníc predchádzať nežiaducim infekciám, nebezpečným zdravotným komplikáciám a zbytočne nepredlžovať hospitalizáciu zraniteľných pacientov. Čisté ruky sú nielen u zdravotníkov jasným dôkazom zodpovednosti a rešpektu k životom ľudí naokolo,“ uviedla MUDr. Mgr. Tatiana Červeňová, MPH, MHA, hlavný hygienik Slovenskej republiky.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) každoročne 5. mája pripomína, že hygiena rúk je jednou z najúčinnejších a najjednoduchších foriem prevencie šírenia infekcií. Nielen pre zdravotníkov platí, že v rukách máme svoje zdravie, ale aj zdravie rizikových osôb, pre ktoré môžu byť fatálne aj bežné ochorenia. Svetový deň hygieny rúk sa na Slovensku koná pod záštitou Úradu verejného zdravotníctva SR a Ministerstva Zdravotníctva SR. Do osvetovej kampane sa tento rok zapojilo 13 slovenských nemocníc a jedna univerzita.

Dnes sme si v našej nemocnici osvetovou kampaňou opäť pripomenuli nesmierny význam hygieny rúk, ktorú považujeme za dôležitý preventívny nástroj na ochranu zdravia a neraz aj životov nás všetkých – našich pacientov, rodičov aj personál nemocnice. Hygiena rúk v našej nemocnici bola vždy dôležitá a verím, že aj táto veľmi zaujímavá forma edukácie pomôže tomu, že čisté ruky a správny postup pri ich čistení sa stanú samozrejmou súčasťou nás všetkých, aby sme ochránili seba aj svoje okolie pred mnohými, neraz aj život ohrozujúcimi chorobami,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH.

Správna hygiena rúk zachraňuje životy – ani po pandemii s ňou nesmieme poľaviť

Pandémia Covid-19 naučila veľkú časť populácie, že správna hygiena rúk je nevyhnutná. Spotreba dezinfekčných prostriedkov v zdravotníckych zariadeniach bola enormne vysoká. Podľa odborníkov však nemôžeme zaspať na vavrínoch, a naopak musíme naďalej pokračovať vo vzdelávaní zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov.

Správna hygiena rúk u zdravotníckych pracovníkov je aj v období po pandémii ochorenia Covid-19 veľmi diskutovanou témou. Minimálne v prvých mesiacoch pandémie bola spotreba dezinfekcie na ruky enormná, aj napriek zníženej obložnosti na klinických pracoviskách zdravotníckych zariadení. V súčasnosti je síce povedomie o správnych technikách hygieny rúk u zdravotníckeho personálu vďaka mimoriadnym udalostiam vysoké, avšak je vidieť ich určitú únavu k správnemu a dostatočnému výkonu,“ popisuje Mgr. Michal Adamišin, PhD., MPH, verejný zdravotník a hygienik NÚDCH.

Tým, že sme detskou nemocnicou, tak je v našom zdravotníckom prostredí špecifikom aj prítomnosť sprevádzajúcich osôb, epidemiologická záťaž je tu významne vyššia a tým, že ide o laickú verejnosť, je edukácia ešte náročnejšia. Dôležité je preto edukovať všetky osoby, ktoré sa zdržiavajú v zdravotníckom zariadení, vrátane zdravotníckeho a nezdravotníckeho personálu ale aj sprevádzajúcich osôb,“ dodáva Michal Adamišin.

Jeho slová potvrdzuje aj RNDr. Mgr. Jaroslava Sokolová PhD., MPH, univ.doc., vedúca oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Fakultnej nemocnice Trnava a výskumníčka z Centra mikrobiológie a prevencie infekcií Trnavskej univerzity. Podľa nej sa v nemocniciach podarilo za posledných 10 rokov výrazne zvýšiť spotrebu alkoholovej dezinfekcie na ruky, avšak po odznení pandémie ich spotreba opäť výrazne klesá.

Minimálne spotreba alkoholovej dezinfekcie na ruky by mala byť 20 litrov na 1000 pacientskych dni. Počas pandémie sa často dezinfikovali rukavice, čo je neprípustné. Po pandémii Covid-19 sme sa dostali so spotrebou dezinfekčných prípravkov ešte nižšie ako pred pandémiou. Nepoužívame alkoholovú dezinfekciu vždy pred kontaktom s pacientom, po kontakte s pacientom je to o niečo lepšie. Celkovo je však compliance k hygiene rúk len menej ako 50 percent. To sa musí zmeniť a nemocnice musia budovať efektívne programy hygieny rúk a identifikovať svoje slabé miesta. Musíme urobiť všetko pre to, aby sa dodržiavanie piatich momentov hygieny rúk začalo zdravotníkmi viac rešpektovať," upozorňuje.

Hygiena rúk je alfou a omegou v prevencii šírenia nemocničných infekcií ako i mikroorganizmov rezistentných na antibiotiká. V tejto oblasti je veľmi dôležitý správny prístup vedenia a manažmentu zdravotníckych zariadení, aby zaujali k tejto problematike komplexný a koordinovaný prístup. Musia vytvoriť vhodné podmienky na dodržiavanie zásad hygieny rúk ako i vyžadovať ich plnenie. Najdôležitejšia je však osobná zodpovednosť a prístup každého jedného zdravotníckeho pracovníka,“ vysvetľuje MUDr. Erika Böhmová, predseda Sekcie nemocničnej epidemiológie a hygieny SEVS.

Podľa nej si to vyžaduje zmenu pohľadu a prístupu, hygiena rúk by sa nemala vnímať ako zbytočná a časovo náročná činnosť. "Zásady hygieny rúk sa musia dostať takpovediac pod kožu alebo do krvi každého zdravotníckeho pracovníka. Cestou k tomu je neustále vzdelávanie, pravidelné školenia, semináre, výmena najnovších poznatkov a skúseností a spätná väzba. Výsledkom správneho vzdelávania však nie sú len teoretické vedomosti, ale predovšetkým aplikácia nadobudnutých poznatkov v praxi, čo často znamená zmenu zabehnutých koľají," dodáva MUDr. Erika Böhmová.

Nie len dezinfekcia, ale komplexný prístup

V otázke správnej hygieny rúk odborníci skloňujú najmä takzvanú multimodálnu stratégiu, ktorá zahŕňa: zmenu systému, školenia a ďalšie vzdelávanie, monitorovanie a spätnú väzbu, komunikáciu medzi pracoviskami, zmenu kultúry zariadenia v prospech bezpečnosti. Základné piliere správnej hygieny nemocnice by tak mali zahŕňať nielen hygienu rúk zamestnancov i návštevníkov, hygienu priestorov, ale aj racionálne využívanie antibiotík, zlepšenie možností, ako pacientov izolovať, zvýšiť počet odborníkov v oblasti epidemiológie a hygieny, ale aj využívanie moderných technológií. V neposlednom rade je dôležité vzdelávať o hygiene nielen zdravotníkov, ale aj verejnosť. Výrobcovia zdravotníckych pomôcok uplatňujú komplexný prístup. Skupina HARTMANN kladie veľký dôraz na svoj projekt Mission: Infection Prevention®. (Misia: Prevencia infekcií®).

Táto iniciatíva zahŕňa celý rad opatrení týkajúcich sa hygieny rúk, dezinfekcie priestorov, správneho používania ochranných pomôcok a monitorovania infekcií. Kombinuje produkty, nové pracovné prístupy a tiež kreditované vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov pre nemocnice. Zahŕňa digitálne riešenia, ako sú aplikácie na zlepšenie úrovne hygieny, sledovanie compliance a predikatívny softvér na včasnú diagnostiku šírenia infekcií,“ opisuje Ing. Eva Drugová zo spoločnosti HARTMANN – RICO, ktorá je súčasťou skupiny HARTMANN.

Deň hygieny rúk 2024 v slovenských nemocniciach

V slovenských nemocniciach sa pri príležitosti svetového dňa odohráva už 6. ročník Dňa hygieny rúk, ktorý upozorňuje na nevyhnutnosť prevencie, ale aj na to, ako si správne a dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať ruky pri príchode a odchode z nemocnice. Aktuálny ročník bude prebiehať v dopoludňajších hodinách vo vstupných priestoroch trinástich zdravotníckych zariadení a jednej univerzity:

  • 23. apríl 2024
    NÚDCH Bratislava, FNsP Žilina, DFNsP Banská Bystrica
  • 24. apríl 2024
    UN Martin
  • 25. apríl 2024
    NsP Skalica, UNLP Košice
  • 03. máj 2024
    FNsP Prešov
    FN Nitra
  • 06. máj 2024
    Univerzitná nemocnica sv. Michala, DONsP Dolný Kubín, ÚVN Ružomberok
  • 07. máj 2024
    VÚSCH Košice
    FN Trenčín
    Trenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne

Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Meteoradar

INSTAGRAM

Reklama