Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Slovenské komorné divadlo Martin uvedie v piatok (31. 5.) a v sobotu (1. 6.) premiéru inscenácie Kolesá / The Wheels autora Petra Lomnického

Autor: SKD Martin
Foto: SKD Martin
Uverejnené: 26. máj 2024

Slovenské komorné divadlo Martin si na prelome januára a februára pripomenulo 80 rokov existencie profesionálneho divadla v Martine – druhého na Slovensku.

Každý z troch projektov, ktorý v jubilejnej sezóne realizujeme, je formálne a dramaturgicky špecifický. Každá zo spoluprác je pre nás v čomsi nová. Každá z pripravovaných inscenácií zastupuje iný divadelný žáner/typ divadla. Inscenácia pevného textu v réžii českého režiséra Michala Hábu sa stretáva s autorským projektom Mariána Amslera a s pohybovo-výtvarným dielom Jozefa Vlka a Stanislavy Vlčekovej, kde pohybová a výtvarná zložka stoja v centre záujmu inscenátorov a nechcú byť len „pridanou hodnotou“ činoherného tvaru.

Choreografka Stanislava Vlčeková so SKD Martin spolupracuje pravidelne, ale v sezóne 23/24 sa na martinskom javisku prvýkrát predstaví veľká väčšina tvorivého tímu z Debris Company na čele s režisérom Jozefom Vlkom. Martinský debut to je aj pre Petra Lomnického, ktorý napísal text priamo pre túto inscenáciu.

So súčasnosťou nikdy nie sme spokojní, lebo vždy od nej niečo chceme. To je princíp života. Ale prečo sme takí závislí od minulosti, prečo sme takí sentimentálni? Pretože minulosť sa už stala? Tej už sa nemusíme báť? Budúcnosť však očakávame so strachom. A s nostalgiou pri tom myslíme na to, čo bolo. Nevyriešené veci z minulosti nás však napokon aj tak vždy dobehnú. V celkom novej slovenskej vtipnej a krehkej dráme, odohrávajúcej sa v jednom nemenovanom stredoeurópskom meste, sa predstavia: Ľubomíra Krkošková, Alena Pajtinková, Marek Geišberg, Tomáš Grega, Michal Gazdík, Lucia Jašková, Nadežda Vladařová, Ján Dobrík, Eva Gašparová, Jaroslav Kysel a Barbora Palčíková.

Inscenácia Kolesá / The Wheels vychádza z dvoch zdanlivo vzdialených, kontrastných prameňov – dokumentárneho a pohybového materiálu, spolupráca s výtvarníkom Jurajom Poliakom je zasa prísľubom koncepčne zaujímavého a originálneho scénického riešenia. Vo výsledku si od tohto skúšobného procesu sľubujeme inscenáciu, ktorá vo viacerých aspektoch prekročí štandardný repertoárový rámec kamenného divadla.

Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM

príbuzné témy

Reklama